SD Results 12-5-19

Bon Homme 41 Wagner 37

106: Karstyn Lhotak (WAGN) over Brock Kotalik (BHSA) (Fall 1:51) 113: Jhett Breen (WAGN) over Jasckson Caba (BHSA) (Fall 2:30) 120: Brady Bierema (BHSA) over (WAGN) (For.) 126: Lance Soukup (WAGN) over Tyrus Bietz (BHSA) (Fall 3:50) 132: Isaac Crownover (BHSA) over Riley Roberts (WAGN) (TF 16-0 5:38) 138: Bradyn Lhotak (WAGN) over Landon Smith (BHSA) (MD 18-6) 145: Jordan Rueb (BHSA) over Bain Kuhlman (WAGN) (Fall 1:18) 152: Riley Hellmann (BHSA) over Devon Medricky (WAGN) (Fall 3:15) 160: Owen Eitemiller (WAGN) over Jaymison Bjorum (BHSA) (Dec 7-1) 170: Preston Nedved (WAGN) over Cayden Himes (BHSA) (Fall 3:45) 182: Jordan Gall (BHSA) over Nolan Dvorak (WAGN) (Fall 1:33) 195: Josh Crownover (BHSA) over Tony Bruguier (WAGN) (Fall 0:57) 220: KJ St. Pierre (WAGN) over Dj Rueb (BHSA) (Fall 1:25) 285: Micah DeBoer (BHSA) over Tex Langdeaux (WAGN) (Fall 0:09)

Sturgis 70 Belle Fourche 12

106: Korbin Osborn (STBR) over (BEFO) (For.) 113: Evan Osborn (STBR) over Lane Longbrake (BEFO) (Fall 0:33) 120: Kaden Olson (STBR) over Colton Shelley (BEFO) (Fall 1:32) 126: Logan DeSersa (STBR) over Hunter Quenzer (BEFO) (Fall 1:49) 132: Thomas McCoy (BEFO) over Traylin Martin (STBR) (Fall 4:23) 138: Perry Ketelsen (STBR) over Andy Tonsager (BEFO) (Fall 0:34) 145: Paul Pulling (STBR) over Isaac McKenney (BEFO) (MD 16-5) 152: Brett Konst (STBR) over Gunner Geib (BEFO) (Fall 0:40) 160: Wren Jacobs (STBR) over Cade Bickerdyke (BEFO) (Fall 0:17) 170: Reese Jacobs (STBR) over Sean Wahlfeldt (BEFO) (Fall 1:11) 182: Taylor Coffield (STBR) over Levi Melanson (BEFO) (Fall 1:42) 195: Robert Merwin (STBR) over (BEFO) (For.) 220: Clayton Smith (STBR) over Aiken Crowley (BEFO) (Fall 3:28) 285: Michael Streeter (BEFO) over Cody Nelson (STBR) (Fall 2:49)

Madison 54 Milbank 20

106: Isaac Henry (MADI) over Jacob Johnson (MILB) (Fall 0:48) 113: Truman Stoller (MADI) over Brayden Christensen (MILB) (Fall 1:05) 120: Kaden Krause (MILB) over Blake Johnson (MADI) (MD 11-1) 126: Sam Olson (MADI) over Eli Fischer (MILB) (SV-1 5-3) 132: Bruce Coble (MADI) over Brady Femling (MILB) (Fall 1:08) 138: Barrett Schneck (MILB) over Jess Englert (MADI) (MD 9-1) 145: AJ Peters (MADI) over (MILB) (For.) 152: Sutton Bern (MADI) over Leyton Raffety (MILB) (Dec 6-5) 160: Colby Mennis (MADI) over Dillon Schneck (MILB) (Fall 2:11) 170: Spencer Monroe (MADI) over Nick Trevett (MILB) (Fall 1:27) 182: Nathan Mapp (MADI) over (MILB) (For.) 195: Brodie Holtquist (MILB) over Thomas Seppela (MADI) (Fall 1:56) 220: Tyler Reck (MADI) over Logan Meyer (MILB) (Fall 5:59) 285: Landon Novy (MILB) over (MADI) (For.)

Yankton 42 Beresford 20

106: Paul McGlone (YANK) over Brady Aasheim (BERE) (Fall 1:00) 113: Tucker Bahm (YANK) over Isaac Boden (BERE) (Fall 0:20) 120: Cruz Dyer (YANK) over (BERE) (For.) 126: Jovey Christensen (BERE) over Will Pavlish (YANK) (Fall 5:32) 132: Peyton Fridrich (BERE) over Ethan Yasat (YANK) (Fall 1:18) 138: Kyler Lillie (YANK) over Brenden Lounsbery (BERE) (Fall 0:56) 145: Payton Borah (BERE) over Raynor Roig (YANK) (Fall 1:20) 152: Logan Serck (BERE) over Jackson Conway (YANK) (Fall 0:31) 160: Aaron Larson (BERE) over Dominick Kabella (YANK) (Fall 2:25) 170: Caleb Kisch (YANK) over (BERE) (For.) 182: Landon Schurch (BERE) over Kyle Lucht (YANK) (Dec 8-3) 195: Double Forfeit 220: Owen Warren (YANK) over Alex Jensen (BERE) (Fall 0:36) 285: Trevor Ellis (YANK) over Jace Wurth (BERE) (Fall 1:15)

Watertown 69 Beresford 12

106: Weston Everson (WATE) over Brady Aasheim (BERE) (Fall 0:22) 113: Mason Krause (WATE) over Isaac Boden (BERE) (Fall 0:27) 120: Carson Hansmann (WATE) over (BERE) (For.) 126: Jovey Christensen (BERE) over Jackson Maag (WATE) (Fall 0:57) 132: Ty Althoff (WATE) over Peyton Fridrich (BERE) (Fall 2:50) 138: Jaxson Waugh (WATE) over Brenden Lounsbery (BERE) (Fall 0:35) 145: Peyton Johnston (WATE) over Payton Borah (BERE) (Fall 3:01) 152: Logan Serck (BERE) over Mac Young (WATE) (Fall 5:01) 160: Lexan Thorson (WATE) over Aaron Larson (BERE) (Fall 0:39) 170: Tyler Rudebusch (WATE) over (BERE) (For.) 182: Sam Stroup (WATE) over Landon Schurch (BERE) (Fall 2:39) 195: Jayden Hartford (WATE) over (BERE) (For.) 220: Connor Wirtjes (WATE) over Alex Jensen (BERE) (Fall 3:19) 285: Lincoln Stahl (WATE) over Jace Wurth (BERE) (Dec 11-7)

Watertown 52 Yankton 30

106: Weston Everson (WATE) over Paul McGlone (YANK) (MD 9-1) 113: Tucker Bahm (YANK) over Mason Krause (WATE) (Fall 0:28) 120: Cruz Dyer (YANK) over Carson Hansmann (WATE) (Fall 3:08) 126: Will Pavlish (YANK) over Cael Sutton (WATE) (Fall 4:00) 132: Ty Althoff (WATE) over Ethan Yasat (YANK) (Fall 1:30) 138: Jaxson Waugh (WATE) over Kyler Lillie (YANK) (Fall 1:28) 145: Peyton Johnston (WATE) over Raynor Roig (YANK) (Fall 0:51) 152: Mac Young (WATE) over Jackson Conway (YANK) (Fall 0:41) 160: Lexan Thorson (WATE) over Dominick Kabella (YANK) (Fall 1:26) 170: Sam Stroup (WATE) over (YANK) (For.) 182: Jayden Hartford (WATE) over Kyle Lucht (YANK) (Fall 0:47) 195: Owen Warren (YANK) over Connor Wirtjes (WATE) (Fall 2:22) 220: Lincoln Stahl (WATE) over (YANK) (For.) 285: Trevor Ellis (YANK) over (WATE) (For.)

Lyman 42 Stanley Co 39

106: Chase Hanson (STCO) over Hunter Collins (LYMA) (Fall 0:34) 113: Bryson Muirhead (LYMA) over Hayden Roggow (STCO) (Fall 0:55) 120: Kellen Griffith (LYMA) over Colton Brady (STCO) (Fall 2:29) 126: Trey Frost (STCO) over (LYMA) (For.) 132: Shilo Mowry (LYMA) over (STCO) (For.) 138: Tance Wagner (LYMA) over (STCO) (For.) 145: Levi Stover (STCO) over Tyrone Oldenkamp (LYMA) (Dec 10-5) 152: Rory McManus (LYMA) over (STCO) (For.) 160: Blake Brodrecht (LYMA) over (STCO) (For.) 170: Reid Wieczorek (STCO) over Isaac McManigal (LYMA) (Fall 1:12) 182: Isaac Cliff (STCO) over Luke Anderson (LYMA) (Fall 0:33) 195: Gunner Johnson (LYMA) over (STCO) (For.) 220: Sydney Tubbs (STCO) over Dalton Moore (LYMA) (Fall 2:30) 285: Dylan Endres (STCO) over Louie Thiry (LYMA) (Fall 0:41)

Lyman Co 72 Todd Co 12

106: Braydon Oldenkamp (LYMA) over (TOCO) (For.) 113: Hunter Collins (LYMA) over (TOCO) (For.) 120: Bryson Muirhead (LYMA) over (TOCO) (For.) 126: Kellen Griffith (LYMA) over River Colombe (TOCO) (Fall 1:58) 132: Shilo Mowry (LYMA) over Jacob Swalley (TOCO) (Fall 0:35) 138: Tance Wagner (LYMA) over Payton Barrera (TOCO) (Fall 1:12) 145: Tyrone Oldenkamp (LYMA) over Halsey Pearman (TOCO) (Fall 3:16) 152: Rory McManus (LYMA) over J`Shon Sedlmajer (TOCO) (Fall 2:48) 160: Blake Brodrecht (LYMA) over Reign Little Elk (TOCO) (Fall 1:50) 170: Rocky Wiedman (TOCO) over Isaac McManigal (LYMA) (Fall 1:41) 182: Gunner Johnson (LYMA) over Ronnie Roubideaux (TOCO) (Fall 0:44) 195: Luke Anderson (LYMA) over (TOCO) (For.) 220: Dalton Moore (LYMA) over Blaine LaPointe (TOCO) (Fall 1:05) 285: Waylon Marshall (TOCO) over Louie Thiry (LYMA) (Fall 0:25)

Stanley Co 42 Todd Co 30

106: Chase Hanson (STCO) over (TOCO) (For.) 113: Hayden Roggow (STCO) over (TOCO) (For.) 120: Taton Walker (STCO) over (TOCO) (For.) 126: Trey Frost (STCO) over River Colombe (TOCO) (Fall 4:51) 132: Jacob Swalley (TOCO) over (STCO) (For.) 138: Payton Barrera (TOCO) over (STCO) (For.) 145: Levi Stover (STCO) over Halsey Pearman (TOCO) (Dec 7-1) 152: J`Shon Sedlmajer (TOCO) over (STCO) (For.) 160: Reign Little Elk (TOCO) over (STCO) (For.) 170: Reid Wieczorek (STCO) over Rocky Wiedman (TOCO) (Dec 7-2) 182: Isaac Cliff (STCO) over Ronnie Roubideaux (TOCO) (Fall 3:18) 195: Double Forfeit 220: Sydney Tubbs (STCO) over Blaine LaPointe (TOCO) (Fall 1:35) 285: Waylon Marshall (TOCO) over Dylan Endres (STCO) (Fall 1:55)

ND Results 12-5-19

North Dakota Results 12-5-2019

Napoleon 42 EEK 29

106: Max Tjernlund (EEK) over Logan Feist (NAP) (TF 15-0 0:00) 113: Mason Weigel (NAP) over Jerimiah Kolstad (EEK) (Fall 1:40) 120: Daxtyn Eslinger (NAP) over (EEK) (For.) 126: Quinn Bakken (NAP) over Greg Fuher (EEK) (Fall 2:24) 132: Ezekiel Pechtel (NAP) over Carl Tjernlund (EEK) (Fall 1:56) 138: Double Forfeit 145: Anton Carruth (EEK) over Tucker Schneider (NAP) (Dec 4-1) 152: Jarett Jangula (NAP) over Jacob Preus (EEK) (Fall 0:58) 160: Nolan Behrens (NAP) over (EEK) (For.) 170: Garrett Jangula (NAP) over Nick Seefeld (EEK) (Fall 1:58) 182: Ethan Carruth (EEK) over Quinn Lindenberg (NAP) (Fall 5:15) 195: Bridger Mathern (EEK) over Noah Becker (NAP) (Fall 2:43) 220: Ethan Ellingson (EEK) over Peyton Grunefelder (NAP) (Dec 6-2) 285: Rhett Moch (EEK) over (NAP) (For.)

South Border 54 Linton HMB 12

106: Tristan Lepp (SB) over Wyatt Schwab (LHMB) (Fall 1:57) 113: Charles Herr (SB) over (LHMB) (For.) 120: Marshall Lindgren (SB) over Polo Cantu (LHMB) (Fall 0:41) 126: Matthew Wolf (SB) over Blake Odden (LHMB) (Fall 2:44) 132: Grant Schneider (SB) over (LHMB) (For.) 138: Chandler Nagel (LHMB) over Baxter Sand (SB) (Fall 0:37) 145: Jon Shockley (SB) over Jarell Ketterling (LHMB) (Fall 0:51) 152: Mark Jochim (SB) over Trey Jacob (LHMB) (Fall 3:08) 160: James Schumacher (SB) over Landon Schumacher (LHMB) (SV-1 9-7) 170: Jake Herr (SB) over (LHMB) (For.) 182: Ashton Peterson (SB) over Jaden Bosch (LHMB) (Dec 6-1) 195: Double Forfeit 220: Quinn Roemmich (LHMB) over Lewis Goehring (SB) (Fall 2:25) 285: Double Forfeit

Dickinson 44 Williston 27

138: Cutter Jones (WIL) over Henry Nelson (DIC) (Dec 7-1) 145: Trevor Zeiler (WIL) over Elijah Hoerner (DIC) (Fall 4:30) 152: Troy Berg (DIC) over Jaden Legg (WIL) (Fall 0:15) 160: Cody Booth (DIC) over Branden Norpel (WIL) (Dec 10-4) 170: Comstock Krenz (WIL) over Evan Lubken (DIC) (Fall 0:35) 182: Tanner Jarrett (DIC) over Logan Crouch (WIL) (MD 15-2) 195: Christian Minton (WIL) over Tyler White (DIC) (Fall 1:41) 220: Malikai Rivera (DIC) over Peyton Hanson (WIL) (MD 12-4) 285: Garrett Usher (DIC) over Quentin Glueckert (WIL) (Fall 0:27) 106: Benett Carlson (DIC) over (WIL) (For.) 113: Gage Glaser (DIC) over Waylon Andreason (WIL) (Fall 0:30) 120: Jack Coles (WIL) over (DIC) (For.) 126: Houston Crimmins (DIC) over Wyatt Hansen (WIL) (Dec 7-4) 132: Cullen Murphy (DIC) over Deklan Haugen (WIL) (Fall 0:52)

Lisbon 58 Oakes 14

106: Blaze Reinke (LIS) over Grant Wagner (OAK) (MD 12-0) 113: Carter Wallner (LIS) over Cody Meehl (OAK) (Fall 2:56) 120: Mike Nelson (LIS) over Jaron Awender (OAK) (Fall 2:41) 126: Caleb Nielsen (LIS) over Jacob Kadoun (OAK) (Fall 1:24) 132: Levi Sveum (LIS) over Blaine Wald (OAK) (Dec 4-3) 138: Brody Aberle (LIS) over Brogan Roney (OAK) (Fall 4:42) 145: Boeden Greenley (LIS) over Blayson Dolney (OAK) (Fall 1:27) 152: John German (OAK) over Silas Reinke (LIS) (TF 15-0 5:01) 160: Hunter Schwab (LIS) over Ryan Hermes (OAK) (Fall 4:51) 170: Jaden Schmidt (LIS) over Marc Seyer (OAK) (Dec 5-1) 182: Jordan Sours (LIS) over Joe Schaefer (OAK) (Fall 0:08) 195: Gabe Quandt (OAK) over Zayne Sauby (LIS) (Dec 7-2) 220: Sam Rieger (LIS) over Hunter Greenmyer (OAK) (Fall 4:58) 285: Jacob Hankel (OAK) over Josh Shearer (LIS) (Fall 2:53)

Mandan 43 Legacy 25

106: Jesse Thompson (LEG) over Evan Fleck (MAN) (Fall 1:22) 113: 120: Tyler Guffey (MAN) over (LEG) (For.) 126: Jakob Blumhagen (LEG) over Ben Kleinknecht (MAN) (Dec 3-2) 132: Carolyn Goebel (MAN) over (LEG) (For.) 138: Tim Kadrmas (LEG) over Karsten Heggney (MAN) (MD 10-1) 145: Konnor Nelson (MAN) over Devon Rempel (LEG) (Fall 2:40) 152: Will Kleinknecht (MAN) over Maverick Martin (LEG) (Dec 4-1) 160: Seth Berg (MAN) over Draken Stugelmeyer (LEG) (MD 13-3) 170: Riley Martin (LEG) over Brenden Palmer (MAN) (Fall 5:40) 182: Owen McGinness (MAN) over Ethan Mitchell (LEG) (Fall 1:26) 195: James Barnhardt (MAN) over Kyle Giudice (LEG) (Fall 3:19) 220: Henrik Jacobsen (LEG) over Caleb McDonald (MAN) (Fall 3:10) 285: Daylan Dillmann (MAN) over Haaken Jacobsen (LEG) (Fall 1:10)

Century 46 Mandan 22

113: Neal Bohrer (CENT) over (MAN) (For.) 120: Kaden DeCoteau (CENT) over Tyler Guffey (MAN) (Fall 1:50) 126: Hayden Johnsrud (CENT) over Ben Kleinknecht (MAN) (MD 9-1) 132: Devin Schulz (CENT) over (MAN) (For.) 138: Clay Radenz (CENT) over Karsten Heggney (MAN) (Fall 3:07) 145: Konnor Nelson (MAN) over Ben Weigum (CENT) (Dec 8-7) 152: Will Kleinknecht (MAN) over Cole Radenz (CENT) (MD 10-1) 160: Seth Berg (MAN) over Carter Krueger (CENT) (Fall 1:30) 170: Brenden Palmer (MAN) over Dany Tanefeu (CENT) (Dec 13-9) 182: Jacob Boehm (CENT) over Owen McGinness (MAN) (Dec 9-3) 195: Anthony Carranza (CENT) over James Barnhardt (MAN) (Fall 5:53) 220: Caleb McDonald (MAN) over Ethan Morris (CENT) (Fall 0:35) 285: Jacob Burckhard (CENT) over Daylan Dillmann (MAN) (Fall 4:53) 106: Blake Ersland (CENT) over Evan Fleck (MAN) (Dec 6-2)

Century 50  Legacy 24

120: Kaden DeCoteau (CENT) over (LEG) (For.) 126: Hayden Johnsrud (CENT) over Jakob Blumhagen (LEG) (Dec 4-2) 132: Devin Schulz (CENT) over (LEG) (For.) 138: Clay Radenz (CENT) over Tim Kadrmas (LEG) (Dec 7-3) 145: Ben Weigum (CENT) over Devon Rempel (LEG) (Fall 3:31) 152: Maverick Martin (LEG) over Cole Radenz (CENT) (Fall 4:57) 160: Draken Stugelmeyer (LEG) over Carter Krueger (CENT) (Fall 0:51) 170: Dany Tanefeu (CENT) over Riley Martin (LEG) (TF 20-2 4:00) 182: Jacob Boehm (CENT) over Ethan Mitchell (LEG) (Fall 1:06) 195: Anthony Carranza (CENT) over Kyle Giudice (LEG) (Dec 10-5) 220: Lykken Parlett (CENT) over Haaken Jacobsen (LEG) (Fall 0:46) 285: Henrik Jacobsen (LEG) over Jacob Burckhard (CENT) (Fall 3:51) 106: Jesse Thompson (LEG) over Blake Ersland (CENT) (Fall 2:58) 113: Neal Bohrer (CENT) over (LEG) (For.)

Northern Lights 42  Des Lacs Burlington 34

120: Havlin Delong (NL) over Kenny Smith (DLB) (Fall 0:45) 126: Jakob Hudson (NL) over Harrison Schwartz (DLB) (Fall 1:39) 132: Kaden Eaton (DLB) over Cole Henderson (NL) (Dec 10-4) 138: Grayson Pease (DLB) over Gavin Houle (NL) (MD 16-3) 145: Cale Ibach (DLB) over (NL) (For.) 152: Matthew Schwandt (DLB) over (NL) (For.) 160: Walter Winkler (DLB) over Kelvin Keplin (NL) (Fall 0:47) 170: Weston Wahus (DLB) over Darrion Wilson (NL) (Dec 10-5) 182: Ezera Wuori (NL) over (DLB) (For.) 195: Coy Spooner (DLB) over Wyatt Dunlop (NL) (Fall 4:39) 220: Christian Gamboa (NL) over Nathan Robbins (DLB) (Fall 0:19) 285: Jayton Slater (NL) over Jordan Robbins (DLB) (Fall 5:35) 106: Alvy Henderson (NL) over Trent Howell (DLB) (Fall 0:21) 113: Justin Hudson (NL) over Mayson Delano (DLB) (Fall 4:51)

Des Lacs Burlington 54  Stanley 21

113: Cayne Rudolph (STAN) over Mayson Delano (DLB) (Fall 1:51) 120: Kenny Smith (DLB) over (STAN) (For.) 126: Justin Germundson (STAN) over Harrison Schwartz (DLB) (Fall 3:27) 132: Kaden Eaton (DLB) over (STAN) (For.) 138: Keyton Meiers (STAN) over Grayson Pease (DLB) (Dec 7-0) 145: Cale Ibach (DLB) over Cody Rudolph (STAN) (Fall 5:19) 152: Walter Winkler (DLB) over (STAN) (For.) 160: Wyatt Holter (DLB) over Jonathan Germundson (STAN) (Fall 5:05) 170: Weston Wahus (DLB) over Kyler Grimm (STAN) (Fall 1:10) 182: Double Forfeit 195: Coy Spooner (DLB) over (STAN) (For.) 220: Nathan Robbins (DLB) over (STAN) (For.) 285: Jordan Robbins (DLB) over (STAN) (For.) 106: Mason McPeak (STAN) over Trent Howell (DLB) (Fall 0:21)

Northern Lights 40  Stanley 17

106: Alvy Henderson (NL) over Mason McPeak (STAN) (Fall 0:26) 113: Justin Hudson (NL) over Cayne Rudolph (STAN) (MD 13-4) 120: Havlin Delong (NL) over (STAN) (For.) 126: Jakob Hudson (NL) over Justin Germundson (STAN) (Fall 1:30) 132: Cole Henderson (NL) over (STAN) (For.) 138: Keyton Meiers (STAN) over Gavin Houle (NL) (TF 17-1 6:00) 145: Cody Rudolph (STAN) over (NL) (For.) 152: Dallas Bateiger (STAN) over (NL) (For.) 160: Kelvin Keplin (NL) over Trey Bohmbach (STAN) (Fall 5:16) 170: Darrion Wilson (NL) over Kyler Grimm (STAN) (Fall 0:53) 182: Double Forfeit 195: Double Forfeit 220: Double Forfeit 285: Double Forfeit

St Mary’s 54  Watford City 25

106: Alex Martinez (WC) over Joryn Richter (MARY) (Fall 1:29) 113: 120: Ethan Dennis (WC) over Collin Steidler (MARY) (MD 13-4) 126: Reece Barnhardt (MARY) over (WC) (For.) 132: Logan Heen (MARY) over (WC) (For.) 138: Isaac Felchle (MARY) over (WC) (For.) 138: Isaac Felchle (MARY) over (WC) (For.) 145: James Richter (MARY) over Trey Polivka (WC) (Fall 0:48) 152: Mathew Scheer (MARY) over Camden Barnett (WC) (Fall 2:21) 160: Adam Richter (MARY) over (WC) (For.) 170: Nick Fiedler (WC) over Luke Lengenfelder (MARY) (Dec 4-0) 182: Corydon Fladland (WC) over (MARY) (For.) 195: Trenton Radenz (MARY) over Brandon Rorex (WC) (Fall 0:53) 220: Joseph Dube (WC) over (MARY) (For.) 285: Jack Weikum (MARY) over Brett Rowe (WC) (Fall 1:32)

St. Mary’s 48, Watford City 25 results coming

Minot 55, St. Mary’s 9

Minot 63, Watford City 9